Oto Kaporta Servisi

Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme Nedir?


Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme işlemi otomobilde meydana gelen ezik, vuruk, çizik ve göçüklerin düzeltilerek eski haline getirilmesi tekniğidir. Bu teknik; dış darbeler sonucu aracın kaporta aksamı üzerinde meydana gelen ve teknik olarak boyasız göçük düzeltme yöntemi ile düzeltilemeyecek hasarlar olması durumunda punta çektirme ile düzeltilerek boyanmasıdır.

Dış darbeler sonucu aracın sac veya alüminyum alaşımlı kaporta aksamı üzerinde meydana gelen, boyanın zarar gördüğü, 10 cm çapa kadar, teknik olarak düzeltilebilir olan; ezik, vuruk ve göçüklerin “Puntalı Göçük Çektirme” tekniği ile düzeltilerek eski haline getirilme işlemidir. “Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme” işleminde sadece ezik, vuruk ve göçüklerin kaporta düzeltme işlemi yapılır. 

Hasarın tamamen giderilmesi için kaporta düzeltme işleminden sonra bölgenin “Boya Tamiri” ile boyanması gerekir.

Otomobilin dış aksamlarında meydana gelen hasarlar mini onarım hizmetleri kapsamında ikiye ayrılır. 

Boyanın zarar görmediği durumlarda uygulanan yöntem farklıdır. 

Araç kaportasında meydana gelen göçüklerde boya hasarları sözkonusu değilse boyasız kaporta göçük düzeltme işlemleri uygulanmaktadır.

Neden Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme İşlemi?

Oto kaporta boyasının zarar gördüğü göçükler, otomobilin orjinalliğini koruyarak ve parçanın tamamı boyanmadan belirli ölçülerde lokal olarak yapılabilmektedir. Böylece sürücüler yüksek maliyetlerden korunabilmektedir.

Mini Onarım hizmetleri kapsamında uygulanacak tamir işlemleri kasko poliçelerinde belirtilen ölçü ve limitler dahilinde yapılmaktadır. Hasarsızlık oranı bozulmadan yapılan tamir işlemleri aynı zamanda aracın 2. el satışında değer kaybına uğramasının önüne geçer.

Mini onarım teknikleri sayesinde hem zamandan tasarruf etmek hem de düşük maliyetlerle otomobili tamir etmek mümkündür.